پروبیوتیک بخورید، افسردگی نگیرید!

take-probiotics-do-not-get-depressed

take-probiotics-do-not-get-depressed


افسردگی داراي شبكه ارتباطي گسترده اي با سيســتم گــوارش از طريق “محور مغز-روده-ميكروبيوتا” ميباشد. در دستگاه گوارش، باكتريهايي تحت عنوان فلور ميكروبي روده (Microbiota) زندگي ميكنند و از لحاظ متابوليك فعال هستند، تعداد و نوع آنها در بدن حياتي بوده و اثرات مفيد زيادي براي ميزبان دارند. اين باكتريها در توليد ويتامينها، آنتي بيوتيكها و نوروترانسميترها نقش دارند.
از مهمترين اختلالاتي كه در نتيجه استرس و افسردگي ايجاد ميشود، ميتوان به اختلال خلق و خو و خواب اشاره نمود كه در اثر اختلال در ترشح سروتونين (كه توسط دستگاه گوارش سنتز ميشود) ايجاد ميگردد. همچنين در قشر غدد آدرنال، كورتيزول (هورمون استرس) ترشح مي شود كه موجب ايجاد بيماريهايي همچون سايكوز و افسردگي ميشود. پژوهش ها نشان داده اند كه پروبيوتيك ها ميتوانند در دستگاه گوارش از طريق محور مغز-گوارش- ميكروبيوتا بر سطوح كورتيزول و سروتونين اثر بگذارند و موجب بهبود خلق و خو و بي خوابي در بيماران مبتلا به افسردگي شوند.
پروبیوتیک ها در لبنيات مانند ماست، پنير، دوغ، كفير و غذاهاي سنتي مانند ترخينه وجود دارد. همچنین مکمل پروبیوتیکی نیز در بازار موجود است.
پروبيوتيك ها با افزايش سطوح سروتونين و كاهش ميزان التهاب، تاثير بسزايي در بهبود علايم افسردگي دارند.
مصرف پروبيوتيكها، پره بيوتيكها و رژيم غذايي مناسب مي تواند، اثرات مثبتي بر سلامت سيستم گوارشي و كاهش و بهبود علايم افسردگي، استرس و بسياري از بيماريهاي گوارشي داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *