چرا زود به زود احساس گرسنگی میکنم؟

Why do I feel hungry so soon?

Why do I feel hungry so soon?


نان سفید و برنج و شیرینی زیاد می‌خورید

هیچ‌کدام از این‌ها انرژی پایدار به شما نمی‌دهند و دوباره زود گرسنه می‌شوید. وقتی شیرینی یا نان سفید یا ماکارونی بدون سبوس می‌خورید یا همراه غذای برنجی‌تان سبزی و سالاد و میوه نمی‌خورید، قند خون شما سریعا بالا می‌رود. بدن برای مقابله با این وضعیت، انسولین ترشح می‌کند که کارش این است که قند را از جریان خون خارج کند و تحویل سلول‌ها دهد و به این ترتیب قند خون را تنظیم کند. بنابراین قند خون شما بعد از آن صعود ناگهانی، دچار سقوط ناگهانی می‌شود. این پایین آمدن سریع قند خون باعث احساس گرسنگی زودرس می‌شود.

استرس دارید

هنگام استرس هورمون کورتیزول در بدن شما ترشح می‌شود که باعث می‌شود بخواهید هر چیزی که جلوی چشم‌تان است را بخورید.

تشنه‌اید

گاهی اوقات به خاطر کم‌آبی بدن‌مان احساس گرسنگی می‌کنیم. پس بهتر است در مواقع گرسنگی قدری آب بخوریم. حتی اگر گرسنگی ما با خوردن آب کاملا رفع نشود دست کم جلوی زیاد خوردن ما را خواهد گرفت.

دیابت گرفته‌اید یا قند خون‌تان از تنظیم خارج شده است

قند خون‌تان را آزمایش کنید. گرسنگی زیاد همراه با تشنگی زیاد و کاهش وزن از نشانه‌های ابتلا به بیماری افزایش قند خون یا همان #دیابت یا از تنظیم خارج شدن قند خون در فرد مبتلا به دیابت است. از سوی دیگر، افت قند خون هم می‌تواند باعث احساس گرسنگی شود.

تند و هول‌هولکی می‌خورید

وقتی سریع می‌خورید بدن شما متوجه نمی‌شود غذا خورده‌اید و دوباره خیلی زود از شما غذا می‌طلبد پس احساس گرسنگی می‌کنید. برای غذا خوردن وقت بگذارید و با آرامش و حوصله و توجه غذایتان را بخورید.

غذاهایتان سیرکننده نیستند

سیرکنندگی غذاها به کالری آنها ارتباط ندارد مثلا سیب‌زمینی تنوری سیر کننده‌تر از سیب‌زمینی سرخ شده است. خوراکی‌هایی که فیبر یا همان الیاف گیاهی دارند مثل نان سبوس‌دار، میوه‌جات و سبزیجات، خوراکی‌هایی که چربی‌های سالم دارند مثل ماهی آزاد، مغزدانه‌ها و آووکادو و خوراکی‌هایی که پروتئین خوب دارند مثل تخم مرغ و حبوبات و مرغ کبابی سیرکننده‌تر هستند.

دور و برتان پر از خوراکی‌های هوس‌انگیز است

در این شرایط حتی اگر واقعا گرسنه نباشید ممکن است میل به خوردن در شما پیدا شود. می‌توانید خوراکی‌ها را از پیش چشم جمع کنید.

غذاخوردناحساسی دارید

خیلی از افراد در مواقع خستگی و ناراحتی و نگرانی سراغ غذا می‌روند. توجه کنید که قبل از خوردن چه احساسی دارید و اگر واقعا گرسنه نیستید به جای خوردن، کارهایی انجام دهید که خوشحال‌تان می‌کند و به شما آرامش واقعی می‌دهد.

تیروئید پرکار دارید یا مقدار داروی تیروئیدتان از تنظیم خارج شده است

در این حالت احساس خستگی و گرسنگی دارید و زود عصبی می‌شوید. آزمایش تیروئید انجام دهید و با پزشک‌تان مشورت کنید.

دارو می‌خورید

بعضی از داروها باعث افزایش اشتها می‌شوند. در این باره با پزشک‌تان مشورت کنید، شاید بشود داروی دیگری را جایگزین کرد. البته بدون نظر پزشک دارویتان را قطع نکنید یا تغییر ندهید.

گرسنگی می‌کشید یا از خوراکی‌های دلخواه‌تان چشم‌پوشی می‌کنید

اگر نگاه رژیمی داشته باشید دچار حرص و ولع می‌شوید و ممکن است ناخواسته به پرخوری رو بیاورید.

خواب‌تان کافی نیست

کمبود خواب می‌تواند تعادل هورمو ن سيري وهورمون گرسنگی روبهم بزند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *